8 lutego 2022

Wichury a opieka nad siecią elektryczną i energetyczną - kto ma taki obowiązek?

W związku z wichurami, jakie miały ostatnio miejsce w Polsce, pojawiła się wątpliwość, kto powinien sprawować pieczę nad siecią elektryczną czy energetyczną na terenie ogrodów działkowych.

Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy o ROD, własność działkowca stanowią nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce i wykonane bądź nabyte ze środków finansowych działkowca. Par. 41 regulaminu ROD wymienia rodzaj owych urządzeń i obiektów, a są to: altana działkowa, szklarnia, tunel foliowy, okna inspektowe, studnia, sieć wodociągowa, kanalizacyjna i elektryczna, zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne), pergole, trejaże, murki kwiatowe, ogródki skalne i kąciki wypoczynkowe, piaskownica, huśtawka i inne podobne urządzenia rekreacyjne. 

Jeżeli sieć elektryczna została wykonana bądź nabyta ze środków finansowych działkowca oraz znajduje się na działce rodzinnej - wówczas stanowi jego własność. Działkowiec zobowiązany jest do dbania o prawidłowy stan techniczny sieci (przeglądy, konserwacje, podejmowanie działań remontowych lub inwestycyjnych) oraz usuwania awarii. 

Od sieci elektrycznej stanowiącej własność działkowca, należy odróżnić sieć energetyczną, która - zgodnie z par. 31 ust. 1 pkt 9 regulaminu ROD - stanowi infrastrukturę ogrodową, będącą własnością PZD. Do opieki nad stanem technicznym takiej sieci zobligowany jest tym samym zarząd ROD.  

W praktyce siecią elektryczną jest odcinek przebiegający przez działkę, łączący sieć energetyczną (a więc ogólnoogrodową) ze złączem (odbiorcą). Odcinek ten zwany jest przyłączem. Z kolei siecią energetyczną będzie jej część zlokalizowana na terenie ogólnym ROD (wzdłuż alei) i przeznaczona do zasilania w prąd poszczególne działki. 

W polskich ROD stosowane były w przeciągu kilkudziesięciu lat różne rozwiązania techniczne, zatem określenie, gdzie kończy się sieć energetyczna, a gdzie zaczyna elektryczna, powinno odbywać się indywidualnie dla każdego przypadku.

Warto zwrócić szczególną uwagę na rosnące na naszych działkach drzewa, jeżeli znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie sieci. Należy regularnie przycinać rozrastające się gałęzie, a przede wszystkim skracać drzewa do takiej wysokości, aby nie zagrażały sieci elektrycznej czy energetycznej. Pamiętajmy, że w momencie przewrócenia się na sieć elektryczną lub energetyczną "naszego" drzewa, koszty związane z naprawą uszkodzonej sieci ponosi dzierżawca danej działki.


fot. Pixabay

Na podst.: "Aktualności związkowe", nr 12/2021

Brak komentarzy: