Jeśli mamy w planach wycięcie drzewa na naszej działce, weźmy pod uwagę, że czynność ta może wymagać oficjalnego, urzędowego zezwolenia.
Istnieje kategoria drzew i krzewów, których wycięcie nie wymaga zezwolenia. Są to:
- drzewa owocowe;
- krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m2;
- drzewa ozdobne, których obwód na wysokości 5 cm od powierzchni ziemi nie przekracza 50 cm; zasada ta nie dotyczy gatunków: topola, wierzba, klon jesionolistny, klon srebrzysty - wówczas ww. obwód nie może przekroczyć 80 cm, natomiast w przypadku gatunków: kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego - wartość ta nie może przekroczyć 65 cm.
Jeśli planowana jest likwidacja większych drzew czy krzewów ozdobnych, należy wystąpić o wydanie zezwolenia na wycinkę. W zależności od miejsca położenia ROD, decyzję podejmuje wójt, burmistrz bądź prezydent miasta.
Jeśli wskazany organ uzna, iż wycinka jest zasadna, wówczas wnioskodawca otrzymuje decyzję wraz z określeniem wysokości opłaty. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że stawki są bardzo wysokie, dlatego rozwiązaniem jest ubieganie się o zamianę obowiązku zapłaty na obowiązek dokonania nasadzeń zastępczych. W takim przypadku, organ określa w wydanej decyzji opłatę, jednocześnie zawieszając jej pobór pod warunkiem dokonania nasadzeń i utrzymania ich żywotności przez 3 lata. Wykonanie obowiązku stanowi podstawę do umorzenia opłaty.
Bardzo istotnym jest, aby nasadzeń dokonać w wyznaczonym terminie - jeżeli jest to niemożliwe, należy odpowiednio wcześnie wystąpić o jego przesunięcie. Jeśli termin złożenia takiego wniosku zostanie przekroczony, wówczas działkowiec lub ROD zostanie obciążony opłatą.
fot. Pixabay |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz